| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 1.2 kV |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 43 A |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 298 W |
| Power Dissipation | 298 W |
| Max Collector Current | 43 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 1.2 kV |
| Turn-On Delay Time | 23 ns |
| Turn-Off Delay Time | 180 ns |
| Reverse Recovery Time | 70 ns |
| Continuous Collector Current | 43 A |
| Element Configuration | Single |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.2 kV |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 2.1 V |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 months ago) |
| Maximum Gate Emitter Voltage | 20 V |
Stock: 106
Distributors
pcbx
Unit Price$3.48960
Ext.Price$3.48960
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.48960 | $3.48960 |
| 10 | $2.98570 | $29.85700 |
| 25 | $2.81007 | $70.25175 |
| 50 | $2.64477 | $132.23850 |
| 100 | $2.48920 | $248.92000 |
| 300 | $2.34278 | $702.83400 |
| 500 | $2.20491 | $1102.45500 |
